butelki filtrujace Dafi
Kiedy wymienić filtr w butelce Dafi?
5 marca 2019
Ile mikronów powinien mieć filtr do wody
Ile mikronów powinien mieć filtr do wody?
29 marca 2019
Pokaż wszystkie

Zielona woda w kranie – skąd się bierze? Co robić?

Zielona woda w kranie – skąd się bierze Co robić

Przyzwyczailiśmy się do tego, że rdzawy odcień wody to efekt prac konserwacyjnych lub awarii, jednak zielona woda nadal wzbudza niepokój i jest czymś nowym. Jej pojawienie się ma kilka przyczyn.

Barwnik spożywczy

Co kilka lat przedsiębiorstwa ciepłownicze przeprowadzają test szczelności instalacji. Do tego celu używa się zazwyczaj barwnika spożywczego o kolorze zielonym. Ta woda nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i można ją wykorzystać do kąpieli lub podlewania roślin. Zaleca się jednak użycie zimnej wody, która nie będzie zabarwiona.

Uszkodzona instalacja

Woda zabarwiona na zielono nie powinna przedostać się do instalacji. Kiedy jednak tak się stanie, może to oznaczać zużycie się uszczelek lub pewnych elementów odpowiedzialnych za wytwarzanie ciepłej wody.

Inną przyczyną może być miedziana instalacja, która jest odporna na korozję, działanie chloru i starzenie się, przez co często stosuje się ją w domach. Jednak połączenie miedzi i twardej wody wydziela zielonkawy osad. Tlen zawarty w wodzie reaguje na miedź, a w efekcie powstaje tlenek miedzi. Dzięki niemu na ścianach rur osadza się warstwa ochronna, która z czasem blokuje reakcję miedzi z tlenem, więc zielony osad zanika.

Co należy zrobić?

Przede wszystkim, jeżeli zabarwienie wody jest ingerencją ze strony przedsiębiorstwa ciepłowniczego, możemy być pewni wcześniejszego komunikatu, co pozwoli nam na zabezpieczenie się przed brakiem wody. W pozostałych przypadkach należy kontaktować się z odpowiednimi organami, aby wyeliminowano przyczynę awarii.

Jeżeli decydujemy się na miedzianą armaturę, musimy dbać o to, aby wytworzona na ścianach rur warstwa ochronna nie została zniszczona, gdyż istnieje ryzyko ponownej reakcji tlenu z miedzią. Dlatego dobrym, domowym rozwiązaniem może być instalacja narurowych filtrów mechanicznych. Warty zainteresowania jest filtr z żywicą jonowymienną od producenta Dafi. Zmiękczenie wody pomoże w przywróceniu warstwy ochronnej, co spowoduje zanik osadu widoczny np. na ubraniach, szklankach, sprzętach AGD.

Z kolei filtr polipropylenowy firmy Dafi usuwa drobne zawiesiny i produkty korozji. Producent zaleca zainstalowanie dwóch filtrów na początku i końcu szeregu.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok