Zielona woda w kranie – skąd się bierze Co robić
Zielona woda w kranie – skąd się bierze? Co robić?
17 marca 2019
Pokaż wszystkie

Ile mikronów powinien mieć filtr do wody?

Ile mikronów powinien mieć filtr do wody

Filtrowanie wody na własny użytek – za pomocą dzbanków lub butelek filtrujących – jest szybkim i mobilnym rozwiązaniem oczyszczenia wody. Filtry narurowe charakteryzują się działaniem na większą skalę i rozwiązywaniem problemu niemal „u źródła”. Przy produktach tego typu pojawia się informacja o wydajności filtra przedstawiona w mikronach. Czym one są i do czego służą? Postaramy się wyjaśnić to zagadnienie.

Czym jest mikron?

Przede wszystkim najpierw przedstawimy definicję mikrona. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego (gr. μικρόν – drobiazg). Obecnie częściej stosuje się nazwę mikrometr. Jest to wartość określająca wielkość cząsteczki – jedna milionowa metra. Dla przykładu: włos ludzki ma grubość 30-120 mikronów, a bakterie gronkowca około 0.7 mikrona. Ważna jest także długość i grubość wkładów. Im większy, tym większa powierzchnia do filtracji. Przeważające są wkłady o wysokości około 25 cm.

Dzięki nim można zmierzyć ilość lakieru na karoserii samochodu. W przypadku procesu uzdatniania wody pojęcie mikrometru odnosi się tylko do filtrów mechanicznych. Wartość ta służy ustaleniu dokładności filtracji wkładów, które na polskim rynku mają od 1 do 300 mikronów. Im ich mniej, tym dokładniejsze oczyszczanie wody.

Jakie są rodzaje filtrów mechanicznych?

Występuje dwojaki sposób ich wyróżnienia:

– ze względu na materiał, którego użyto do wykonania wkładu (tworzywa i wkłady stalowe),

– ze względu na eksploatację: jednorazowe i wielokrotnego użytku.

Dafi – polski producent wkładów mechanicznych – ma w swej ofercie m.in. filtry polipropylenowe, azotanowe i węglowe. W przypadku tych pierwszych włóknina ma grubą warstwę filtrującą, dzięki czemu zanieczyszczenia pozostają na niej, nie przedostając się do instalacji.

Ważną kwestią jest chłonność wkładów. Należy zwracać na to uwagę, aby w razie awarii wymienić je na nowe.

Do czego służą filtry mechaniczne?

Ich zadaniem jest zatrzymanie cząsteczek mechanicznych, które mogłyby uszkodzić instalację. Wkłady chronią wodę przed obecnością rdzy, piasku, czy zawiesin. Montuje się je na rurach. Przy zakupie danego wkładu należy sprawdzić, czy jego użycie nie obniży za bardzo ciśnienia instalacji, gdyż tylko tego potrzebują do działania. Mówiąc prościej – gdy odkręcamy kurek, ciśnienie „popycha” wodę, która trafia do klosza z wkładem mechanicznym. Następuje jej filtrowanie, po czym oczyszczona woda przepływa przez rury do kranu. Najlepiej zainstalować dwa filtry na początku i końcu szeregu, aby uniknąć ewentualnych zanieczyszczeń.

Poziom filtracji filtrów Dafi jest różny. Wartość jednych to 25 mikronów, ale są też takie, które mają ich zaledwie 5. Możliwość zakupienia na polskim rynku wkładów z tak dobrym zabezpieczeniem jest bardzo korzystną opcją.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok